Projekt „Pracownia” to z założenia otwarte warsztaty aktorskie, których głównym celem jest stworzenie spektaklu teatralnego. Mogą brać w nim udział osoby z Teatru Południe oraz inni aktorzy, wszyscy po etapie castingu do konkretnych ról w spektaklu, który mamy realizować. Spektakl stworzony w trakcie tych warsztatów ma szansę wejść na stałe do repertuaru Teatru Południe. Do tej pory zrealizowana została jedna edycja Pracowni TP w 2022 roku. Obecnie nie prowadzimy rekrutacji do Pracowni TP, ale jeżeli będzie ona uruchamiana powiadomimy o tym tutaj oraz oczywiście w naszych newsletterze.

Finałem pierwszej edycji jest spektakl Panny Dworskie, grany do dzisiaj z powodzeniem. Sztuka, nad którą pracowaliśmy, to adaptacja Panien Dworskich autorstwa Andre de La Cruza. Inspirowana „Sznurem” Alfreda Hitchcocka. Premiera odbyła się w październiku 2022 roku.

W pierwszej edycji pracowni wzięły udział:
Ania Łada, Ewa Narbutt, Maryla Morydz, Oksana Slavska, Amelia Fajfer, Paulina Radzimirska, Kamila Afeltowicz, Anna Przybylska, Julia Pudelek, Julia Karpińska

*Większość z nich występuje w spektaklu do dzisiaj, część z nich jest w stałym zespole Teatru Południe.
Ta sztuka to dreszczowiec, w którym ludzie manipulują swoją moralnością. Na przyjęciu spotyka się 5 osób. Tajemnica, namiętność, zazdrość, narkotyki i morderstwo. W tych pięciu słowach można streścić dramat, nad którym pracowaliśmy. W naszej wersji tytułowy obraz to specjalnie przygotowane do spektaklu NFT. Dodatkową wartością spektaklu, jest warstwa informacyjna o nowoczesnej technologii. (Zgrabnie umieszczona w dialogach dramatu.) Przygotowaliśmy prawdziwy token NFT, czyli wirtualne dzieło sztuki. Teatr Południe stał się pierwszym teatrem w Polsce, który sprzedaje swoje NFT. Na zajęciach skupiliśmy się na pogłębieniu umiejętności aktorskich. Szczególny nacisk położyliśmy na trenowaniu stanów upojenia alkoholowego i bycia pod wpływem narkotyków, tak aby stworzyć wiarygodne role na scenie. Zajęcia prowadził Bartłomiej Gola.